Didem Nur Güngören'in durumlar, kitaplar ve şeyler üzerine, yayınlanmış -bazen de yayınlanmamış- muhtelif edebi yazıları... Tarih aralığı da 1999-2010 gibi... Hepsi bir arada temiz temiz...Kızlar

Yeni ahlakımız var. Kadınlarla ilgili. Aslında ahlak kumkumaları arasında kızlar hadi bakalım avuç içleri gövdene baksın, yapışsın, ama kızlar bir yere yapışmasın aman, sakın, hop.
Kızlar burada böyle yapmasın, şikayetler, duman ettik. Kızlar, masalara gelmesin, akıllara gelmesin, gelirse böyle gelmesin ve sevimsiz. Tıraşlarını olsunlar ve dışarıya hiç çıkmasınlar. Her gün yeni bir şeyden korksunlar ve eskilerini de kırpıp yorgan yapsınlar. Dereler tepeler onlara müstahaktır, iklim değiştiren varsa beri gelsin, haddini bildirelim.
Kızlar en çok haddini bilsin, bacaklarını bilsin, ellerini saçlarının arasında gezdirmemeyi, her şeyi bilmeyi ve bunu bilmemeyi bilsin.
Kızlar, bir gitsinler dönmesinler değil, olmasınlar; görünmesinler değil hiç olmasınlar; bir şeyin olmaması hali bile fazla fazla fazla. Kızlar, kızlar kızlar dememeye başlayıncaya dek geri çekilsinler, borulara, sandıklara, kanallara. Çekilip durmak bile çok, buhurdanlıklardan uçsunlar.

Hiç yorum yok: